Duaların Hızlı Kabul Olması İçin..

Rabbimize yaptığımız dualarda hemen sonuç beklediğimiz çok olmakta. Eğer nasıl dua edeceğimizi bilirsek elbette sonuca daha çabuk ulaşabiliriz. Bu durumu etkilen bir çok faktör vardır. Bu sayfada size bu faktörlerden bahsedeceğim. Benim unuttuğum yahut sizin eklemek istedikleriniz olursa lütfen yorum kısmından paylaşalım herkes faydalansın.

  1. Yalan çıkan ağızdan dua kabul olunur mu?

Bildiğimiz üzerine 40 gün yalan söylemeyen ağızdan edilen daha makbuldür. Yani siz her gün yalanlarla yaşıyorsanız ufak veya büyük fark etmez ettiğiniz duaya hemen icabet edilmedi diye şikayet etmeniz gereksiz. Öncelikle ağzımız yalansız olmalıdır. EE ben yalancı biriyim hiç duam kabul olmayacak mı? Buradaki çözümde öncelikle anne babanızdan olmak üzere başkalarından dua istemek. Çünkü yine biliyoruz ki günah işlememiş ağızdan dua, birinin başkası hakkında ettiği duadır. O yüzden başkalarının sizin için yapacağı dua günahsız ağızdan çıkan dua olacağı için kabule karindir.

2. Nasıl dua ediyoruz?

Genelde çoğunluğumuz nasıl dua eder. Sadece namaz sonraları ezberlediğimiz aynı cümlelerini mıy mıy tekrarlamaktan öteye gitmemektedir. Kendi ettiğimiz duaya kendimiz inanmamaktayız. Söylerken dahi olacağını ummamaktayız. Dua ederken bilinçli olmalı 3 defa tekrar etmeli ve ellerimizi omuz seviyesinde kaldırmalıyız. “Dua ederken ki hissiyatımızda tüylerimiz ürperiyor ve içimize bir ılıklık geliyorsa evet doğru dua ediyoruz diyebilirim.” Onun dışındakilerin samimiyetine kendimiz dahi inanmıyoruz..

3. Ne zaman, hangi saatte dua ediyoruz?

Hepimiz biliyoruz ama yine uygulamıyoruz neden? Gece namazı kılıp dua etmek. Kime sorsak hemen cevap verip geve 3 den sonra teheccüd namazına kalkıp akabinde ağlayarak dua etmek. Herkesin bildiği bu yöntemin uygulanmama nedeni nedir? Demek ki yeterince istemiyoruz, istediğimizde ciddi değiliz, istediğimize kendimiz inanmıyoruz demektir. İstediğimiz şey her ne ise gece uykumuzu bölecek kadar önem vermiyoruz demektir. Sonra neden kabul olmadı demek ne kadar ayıp düşünün.

4. Başka neler çok önemli duada?

Duaya başlarken ve bitirirken salavat getirmek çok önemli. Bildiğiniz gibi bazı dualarla birlikte dua etmek ve belirli zamanlarda edilen dualar daha makbuldur. Bu duaları ve zamanları zaten biliyorsunuzdur burada sadece hatırlatma babında yazacağım.

Bir çok hadisde şu şekilde edilen duaların makbul olduğuna dair işaretler vardır. Dua başlarında ve sonlarında salavat getirmek, duaya Ya Rab,Ya Rab,Ya Rab demek, Yunus Peygamberin duasıyla dua etmek, yine Hasbiyallahu duası çok etkilidir.

Her şey bir yana Allah’tan hayırlısı dilemek çok önemlidir. Yoksa istediğimiz şeyin bizim için hayır ve şer mi olduğunu bilemeyiz. Allah’tan dileklerimizi illaki arapça dualarla değil gönlümüzden geçtiğince, edebince, hayırlısıyla istemek doğru olandır.

Birbirlerimize ettiğimiz dualarda da aslında hayatın gayesini unutuyoruz gibi insanlar birbirine genelde sağlık , sıhhat , afiyet, para, işlerin yolunda gitmesi, hayır iş ve eş, kısmet gibi şeyleri istiyor. Ve bakıyorsunuz çoğunlukla yine dünyalık şeyler isteniyor. Halbuki dünya ne kadar küçük ve dünya zamanı ne kadar az ve değersiz olan bir şey için dualar ediyoruz.

Allah iman Kur’an nasip etsin“, çocuklarımıza ” Allah islam fidanlığında büyütsün”, ” Peygamberimize komşu eylesin” gibi daha çok eskilerin yaptığı ahirete yönelik hayırlar öncelikli olarak istenmelidir.

Bildiğiniz orjinal gelen duaları yorumdan paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir